FutureOption.net

Патување во Америка

Патување во Америка

Америка е втора најпопуларна дестинација за светските туристи, веднаш по Франција. Како туристичка дестинација, оваа земја има разновидна понуда: од разновидни географски убавини, планини, рамнини, кањони, прерии, острови и плажи, преку мали населби до градски градови кои никогаш не спијат.

Кога да патувате

Над огромните пространства и географската разновидност на Соединетите држави, владеат повеќето типови климатски услови - од тропските на Хаваите до поларната клима во Алјаска. Најпопуларните региони имаат медитеранска и умерена континентална клима, пријатни за патување во текот на целата година.

Места кои треба да ги посетите

Њујорк

Не можете да дојдете во САД без да посетите еден од најголемите и најпознатите градови и метрополи во светот - Њујорк. Овој град на североистокот на земјата изобилува со врвни ресторани, идеален е за шопинг, како и за прошетка по широките булевари. Високите згради и облакодерите на Менхетен ќе ве остават без здив, исто како и Статуата на слободата, Бродвеј, Централ Парк, Петтата и Медисон Авенијата.

Западна обала

На западната обала на САД, не пропуштајте го Лас Вегас, познат по своите казина, забава и ноќен живот, Сан Франциско, ридски град отворен за сите луѓе и различни животни стилови, или Лос Анџелес, еден од најзначајните културни, универзитетски и филмски центри во светот. Во неговата близина се наоѓа Холивуд, Патеката на славните, Rodeo Drive и Дизниленд.

Хаваи

Поради природната убавина и забавните атракции на Хаваите, тие станаа најпопуларна и најпосетена туристичка дестинација во САД. Ова е совршено место за свадби, меден месец и опуштен одмор со коктел, лепеза и цветна декорација околу вратот.

Кариби

Карибите се уште една популарна дестинација за совршен одмор во САД. Тие се наоѓаат во Карипското Море и се состојат од над 7.000 острови. Карибите во историјата се познати по пиратите.

Големиот кањон на Колорадо

Ова е исто така една од најпосетуваните туристички атракции во САД и е најпосетуваниот кањон на планетата. Сместен е во северозападна Аризона и е омилена дестинација за љубителите на природата, авантурите и фотографијата. Кањонот е длабок над 1,5 км и долг над 500 км, што го прави видлив дури и од вселената. Се карактеризира со големи разлики во климатските одлики и најчесто е затворен за посетителите во текот на зимските месеци.

Туристичка виза за Америка

Туристичкта виза наменета е за оние кои сакаат да ја посетат Америка рекреативно, семејно или деловно на краток временски период.

Повеќе детали

Потребна Ви е помош за аплицирање за виза за Америка?

Пополни го прашалникот